A spanyol és a közép-kelet-európai kkv-k a legkevésbé innovatívak Európában
2019. július 22. 12:30
Az EU 2019-es regionális rangsorolása alapján a spanyol és a közép-kelet-európai országok kis- és középvállalkozásai vezetik be a legkevesebb innovatív megoldást az egész kontinensen.
2019. július 22. 12:30
4 p
0
0
21
Mentés
Nagyot javult a magyar cégek termelékenysége
A 2019-es Regional Innovation Scoreboard szerint Norvégiában, Portugáliában és Svédországban a kisvállalatok összességében jobban teljesítenek, mint más tagállamokban. A Norvégiában található Hedmark og Oppland régió 81,8 százalékkal teljesít jobban az EU átlagánál, így uniós innovációs szupersztárnak lenne tekinthető, itt vezetik be a legtöbb termék- vagy folyamatinnovációt a kis- és középvállalatok.
A magyar kkv-k esetében jelentős előrelépésre van még szükség, ezért indokolt a magyar innovációs és tudományos rendszer megújítása. Biztató ugyanakkor, hogy „2010 és 2017 között Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a termelékenység a kis- és középvállalkozói szektorban az egész régióban és az egész unióban”. A közép-európai munkaerőhiányos helyzet szintén nagyban hozzájárulhat majd ahhoz, hogy a régió vállalatai is a modernizáció útjára lépjenek. Az egyes európai gazdaságok interaktív termelékenységi, azaz hatékonysági térképe itt böngészhető, Magyarország a termelékenységet tekintve nagyjából az észt szinttel egyezik meg.
Az is kedvező a jövőre nézve, hogy Magyarország 153 ország közül a harmadik helyen áll a tudomány és technológia terén. Méretéhez és erőforrásaihoz mérten hazánk tehát nagyban hozzájárul a globális tudástermeléshez. Erről árulkodik a Good Country Index, amely nem azt méri, hogy egyes országok saját jólétüket hogyan mozdítják elő, hanem azt próbálja megragadni, hogy mennyit adnak a világnak.
A tudomány és technológia területén például Nobel-díjasokat, szabadalmakat, tudományos publikációkat vagy éppen külföldi hallgatókat képeznek.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
A kulturális és innovációs miniszter szerint miközben Brüsszel az egyetemeinket azzal támadja, hogy nem elég autonómok, saját hatalmának kiterjesztésére törekszik. Interjúnk.
„Van egy olyan rossz érzésem, mintha valaki betört volna az otthonunkba és ellopott volna valamit” – reagált az OpenAI kutatási igazgatója arra, hogy a Meta az elmúlt két hétben nyolc alkalmazottjukat csábította el. A cég most „újrakalibrálja” a fizetéseket, és kreatív módszereket keres a tehetségek megtartására.
A szövetség tagállamai 2035-ig GDP-jük 5 százalékát fordítanák védelmi célokra, ezzel minden korábbi kötelezettségvállalást felülmúlva. A bejelentés politikai üzenete egyértelmű. De vajon a számháború mögött valódi kapacitásbővítés húzódik, vagy ez pusztán egy szimbolikus gesztus a szövetség kohéziójának demonstrálására?
p
1
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 21 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palepoli
2019. szeptember 27. 21:21
Persze, mert van egy mérőeszköz, amely megmérte az innovativitást.
Valójában kaptak a kutatásra pármilliárd forintot európai szinten, aztán valami semmitmondó eredmény mindenképpen kijön.
Na jah, az utolsó nóbeldíjasunk irodalmi nóbeldíjas volt, a többi nóbeles emigrációban lett díjazott ami ugye azt jelenti, hogy nem a kommunizmus alatt voltak MTA-sok, hanem előtte, épp amikor az MTA még úgy működött mint amilyenre most akarja visszaalakítani a kormány.